Kemalpaşa Mahalleleri

Kemalpaşa İlçesi

Kemalpaşa mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Kemalpaşa, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Kemalpaşa ilçesinin alan olarak Türkiye’nin altı yüz elli birinci en büyük ilçesidir. Kemalpaşa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 74 km2’dir. Kemalpaşa ilçesinin rakımı ise 252 m olarak hesaplanmıştır. Kemalpaşa İlçesinin, Doğusunda, Borçka Batısında, Hopa ilçeleri bulunmaktadır. Kemalpaşa ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Hopa İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Kemalpaşa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9,120 nüfusa sahiptir.

Kemalpaşa ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 28´ 52.2012″ Kuzey ve41° 31´ 34.5936″ Doğu gps koordinatlarıdır.

Kemalpaşa Mahalleleri

Kemalpaşa ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Kemalpaşa ilçesinin 12 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Cumhuriyet mahallesi ilçenin en fazla nüfusa sahip ilçesidir. Kemalpaşa ilçesinin en az nüfusa sahip ilçesi Selimiye mahallesidir. Kemalpaşa ilçesinin nüfusunu büyük bir kısmını 3 mahallesi oluşturmakta olduğu görülmektedir. Kemalpaşa ilçesinin nüfusunun yüzde seksenini 2 mahallesi oluşturmakta, bu mahalleler Cumhuriyet mahallesi ve Uzun Yalı mahalleleridir.

kemalpaşa mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KEMALPAŞA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Uzun Yalı Mah.
  3. Selimiye Mah.

Kemalpaşa Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kemalpaşa mahalleleri, Belkahve Geçidi, Ulucak Höyüğü, Nif Kalesi, Atatürk Evi, Lazkarisler Sarayı (Kız Kalesi), Çiniliköy, Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, Kemalpaşa Savandağ Gölü, Karabel Anıtı, Kazak Vadisi (Kımız Çiftliği) gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kemalpaşa Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Murgul Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…