İçeriğe geç

Mihalgazi Mahalleleri

Mihalgazi İlçesi

Mihalgazi mahalleleri, Mihalgazi ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz doksan yedinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilçesi olan Mihalgazi, Eskişehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Mihalgazi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.028 km2’dir. Mihalgazi ilçesinin rakımı ise 766 m olarak hesaplanmıştır. Mihalgazi ilinin Kuzeyinde Ankara, doğusunda ise Mihalıççık ve Beylikova, batısında Tepebaşı, Güneyinde ise Mahmudiye ilçeleri bulunmaktadır. Mihalgazi ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Mihalgazi İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Mihalgazi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.099 nüfusa sahiptir.

Mihalgazi ilçesini coğrafi konumu ise 40° 1′ 34.4136” Kuzey ve 30° 34′ 37.3836” Doğu gps koordinatlarıdır.

Mihalgazi Mahalleleri

Mihalgazi ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Mihalgazi ilçesinin 4 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Mihalgazi mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Alpagut mahallesi, Dokuz Mayıs mahallesi ve Sakarı Ilıca mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Demirciler mahallesi, Bozaniç mahallesi ve İstiklal mahalleleridir.

Mihalgazi mahalle haritası
Mihalgazi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MİHALGAZİ MAHALLELERİ

  1. Alpagut Mah.
  2. Bozaniç Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Demirciler Mah.
  5. Dokuz Mayıs Mah.
  6. Hürriyet Mah.
  7. İstiklal Mah.
  8. Karaoğlan Mah.
  9. Sakarıılıca Mah.

Mihalgazi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Mihalgazi mahalleleri Belediye Halk Havuzu, Sakarı Ilıca Kaplıcaları ve Avlakkaya Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Eskişehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Mihalgazi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mahmudiye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…