İçeriğe geç

Meriç Mahalleleri

Meriç İlçesi

Meriç mahalleleri, Meriç ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi birinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Edirne’nin ilçesi olan Meriç, Edirne’nin yerleşim yerlerinden biridir. Meriç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 438 km2’dir. Meriç ilçesinin rakımı ise 42 m olarak hesaplanmıştır. Meriç ilinin doğusunda ise Uzunköprü, Güneyinde ise İpsala ilçeleri bulunmaktadır. Meriç ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Meriç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Meriç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.535 nüfusa sahiptir.

Meriç ilçesini coğrafi konumu ise 41° 11′ 27.7728” Kuzey ve 26° 25′ 5.4300” Doğu gps koordinatlarıdır.

Meriç Mahalleleri

Meriç ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Meriç ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Meriç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Büyük Doğanca mahallesi, Gazi mahallesi ve İzzet Paşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Küçük Doğanca mahallesi, Şehit Mehmet Aydın Mahalleleridir.

meriç mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MERİÇ MAHALLELERİ

  1. Büyük Doğanca Mah.
  2. Gazi Mah.
  3. İzzet Paşa Mah.
  4. Küçük Doğanca Mah.
  5. Merkez Mah.
  6. Şehit Mehmet Aydın Mah.

Meriç Tarihi ve Gezilecek Yerler

Meriç mahalleleri, Karaağaç, Selimiye Camisi, Edirne Buyuk Sinagogu, Ali Paşa Çarşısı, Üç Şerefeli Cami ve Edirne Kent Ormanı gibi yerler bulunmaktadır. Edirne ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Meriç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Enez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…