İçeriğe geç

Mardin İlçeleri

Mardin ilçeleri, Mardin ili alan olarak Türkiye’nin otuz beşinci en büyük ilçesidir. Mardin adı Arapça araştırmalarda Mâridîn, Süryanice araştırmalarda Marde olarak bilinmektedir. Mardin ilinde tarihin çok eski zamanlara uzanan bu dönemlere ait bulgular bulunmuştur. Artuklu Üniversitesi yerleşkesi içinde yapılan araştırmalarda bulunan taşlar, Paleolitik Çağ’a ait olduğu görülmüştür. Mardin ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Nüfusun yarısından fazlası tarımla uğraşmaktadır. Sanayi sektörü gelişmemiş illerimizdendir. Mardin ilinin 2021 TÜİK verisine göre 862.757 nüfusa sahip ildir.

Mardin İlçeleri Nelerdir?

Mardin ilinin 10 ilçesi bulunmaktadır. Mardin ilçeleri alfabetik sırasıyla Artuklu (il merkezi), Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli ilçeleridir. Mardin ilinin merkez ilçesi Artuklu Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Kızıltepe, Artuklu ve Midyat ilçeleridir. En az nüfusa sahip ise sırasıyla Ömerli, Yeşilli ve Savur ilçeleridir.

mardin ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MARDİN İLÇELERİ

  • Artuklu (merkez ilçe)
  • Dargeçit
  • Derik
  • Kızıltepe
  • Mazıdağı
  • Midyat
  • Nusaybin
  • Ömerli
  • Savur
  • Yeşilli

Mardin İlçeleri, Mardin Hangi Bölgemizdedir?

Mardin ilinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, doğusunda Şırnak ve Siirt, güneyinde Suriye ülkesi, batısında ise Şanlıurfa illeri bulunmaktadır. Mardin iklimi Akdeniz iklimine benzer bir iklim tipine sahip ilimizdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise bol yağışlı ve ılıman seyretmektedir.

Mardin Nerede? Mardin’e Nasıl Gidilir?

Mardin ilinin yüz ölçümü 8,858 km2’dir. Mardin ilinin coğrafi konumu ise 37° 18′ 46.4544” Kuzey ve 40° 44′ 2.2272” Doğu gps koordinatlarıdır.

Mardin’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Mardin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Mardin ilçeleri, Mardin Kalesi, Midyat Saat Kulesi, Mardin Sokakları, Mardin Evleri, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin Müzesi, Mardin Midyat Kent Müzesi, Hacı Şehmus Mete Konağı, Mardin Bakırcılar Çarşısı, Cumhuriyet Meydanı, Turabdin Platosu gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi ve dini yapıları birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış önemli bir bölge olması, kentin kimliği olan Mardin evleriyle turizm için kesinlikle tercih edilmesi gereken ilimizdir.

Mardin Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hakkari ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…