İçeriğe geç

Lalapaşa Mahalleleri

Lalapaşa İlçesi

Lalapaşa mahalleleri, Lalapaşa ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmış sekizinci en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Edirne’nin ilçesi olan Lalapaşa, Edirne’nin yerleşim yerlerinden biridir. Lalapaşa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 497 km2’dir. Lalapaşa ilçesinin rakımı ise 161 m olarak hesaplanmıştır. Lalapaşa ilinin doğusunda ise Kırklareli, Güneyinde ise Süloğlu ve Edirne Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Lalapaşa ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Lalapaşa İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Lalapaşa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine 6.442 nüfusa sahiptir.

Lalapaşa ilçesini coğrafi konumu ise 41° 50′ 20.9112” Kuzey ve 26° 44′ 4.6500” Doğu gps koordinatlarıdır.

Lalapaşa Mahalleleri

Lalapaşa ilçesi, Lalapaşa ilçesinin 1 mahallesi bulunmaktadır. Lalapaşa ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Lalapaşa ilçesinin bir tane mahallesi bulunmaktadır. Lalapaşa mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Merkez mahallesi yer almaktadır. Lalapaşa ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde yirmisini kentsel yerleşim yani Merkez mahallesi oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde seksenlik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır. Edirne ilinin en az nüfusuna ve en az mahalleye sahip ilçesi Lalapaşa ilçesidir.

lalapaşa mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

LALAPAŞA MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.

Lalapaşa Tarihi ve Gezilecek Yerler

Lalapaşa mahalleleri, Muhiddin Baba Türbesi, Dolmen, Menhirler ve Tümülüsler gibi yerler bulunmaktadır. Edirne ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Lalapaşa Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Keşan Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…