İçeriğe geç

Kürtün Mahalleleri

Kürtün İlçesi

Kürtün mahalleleri, Kürtün ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırk ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Kürtün, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Kürtün İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 917 km2’dir. Kürtün ilçesinin rakımı ise 629 m olarak hesaplanmıştır. Kürtün ilinin Kuzeyinde Trabzon, doğusunda ise Tortul, batısında ve güneyinde Giresun ilçeleri bulunmaktadır. Kürtün ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kürtün İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kürtün ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 12.792 nüfusa sahiptir.

Kürtün ilçesini coğrafi konumu ise 40° 42′ 7.1712” Kuzey ve 39° 5′ 7.5480” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kürtün Mahalleleri

Kürtün ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Kürtün ilçesinin 6 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kürtün mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Aşağı Uluköy mahallesi, Süme mahallesi ve Cayra mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Melikli mahallesi, Köyiçi mahallesi ve Cami Yanı mahalleleridir. Kürtün ilçesinin nüfus büyüklüğüne bakıldığında ağırlıklı olarak kentsel yerleşimin yani mahallelerinin oluşturduğu görülmektedir.

Kürtün mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KÜRTÜN MAHALLELERİ

  1. Aşağı Uluköy Mah.
  2. Cami Yanı Mah.
  3. Cayra Mah.
  4. Karaçukur Mah.
  5. Köyiçi Mah.
  6. Melikli Mah.
  7. Ortaköy Mah.
  8. Süme Mah.
  9. Yukarı Uluköy Mah.

Kürtün Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kürtün mahalleleri Örümcek Ormanları, Kürtün Baraj Gölü, Güvende Yaylası, Kazıkbeli Yaylası ve Kadırga Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kürtün Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Köse Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…