İçeriğe geç

Köse Mahalleleri

Köse İlçesi

Köse mahalleleri, Köse ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz doksan yedinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Köse, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Köse İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 353 km2’dir. Köse ilçesinin rakımı ise 1.577 m olarak hesaplanmıştır. Köse ilinin Kuzeyinde Köse, doğusunda ise Bayburt, batısında Kelkit ilçeleri bulunmaktadır. Köse ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Köse İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Köse ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.005 nüfusa sahiptir.

Köse ilçesini coğrafi konumu ise 40° 12′ 37.2600” Kuzey ve 39° 39′ 11.2932” Doğu gps koordinatlarıdır.

Köse Mahalleleri

Köse ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Köse ilçesinin 14 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Köse mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Yeni mahallesi ve Bahçelievler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yavuz Selim mahallesi ve Fatih mahalleleridir. Köse ilçesinin nüfus büyüklüğüne bakıldığında ağırlıklı olarak kentsel yerleşimin yani mahallelerinin oluşturduğu görülmektedir.

Köse mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KÖSE MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Fatih Mah.
  4. Yavuz Selim Mah.
  5. Yeni Mah.

Köse Tarihi ve Gezilecek Yerler

Köse mahalleleri Özbeyli Cami, Bayrampaşa Kalesi, Tilki Tepe Tümülüsü, Yaylım Köyü Kilisesi, Kırklar Mağarası ve Sadak (Salata Antik Kenti) Harabeleri gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Köse Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kürtün Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…