İçeriğe geç

Kuluncak Mahalleleri

Kuluncak İlçesi

Kuluncak mahalleleri, Kuluncak ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz doksan dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya’nın ilçesi olan Kuluncak, Malatya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kuluncak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 645 km2’dir. Kuluncak ilçesinin rakımı ise 1.276 m olarak hesaplanmıştır. Kuluncak ilçesinin Kuzeyinde ve Batısında Sivas, doğusunda Hekimhan, Güneyinde ise Darende ilçeleri bulunmaktadır. Kuluncak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kuluncak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kuluncak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.513 nüfusa sahiptir.

Kuluncak ilçesini coğrafi konumu ise 38° 53′ 8.5200” Kuzey ve 37° 40′ 13.0800” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kuluncak Mahalleleri

Kuluncak ilçesinin 28 mahallesi bulunmaktadır. Kuluncak ilçesinin 21 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kuluncak mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Sofular mahallesi, İlisuluk mahallesi ve Kızılhisar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Boğaziçi mahallesi, Karabük mahallesi ve Karlık mahalleleridir.

Kuluncak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KULUNCAK MAHALLELERİ

 1. Alvar Mah.
 2. Aşağıselimli Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Başören Mah.
 5. Bıyıkboğazı Mah.
 6. Bicir Mah.
 7. Boğaziçi Mah.
 8. Ciritbelen Mah.
 9. Çayköy Mah.
 10. Çörmü Mah.
 11. Göğebakan Mah.
 12. İlisuluk Mah.
 13. İsmetpaşa Mah.
 14. İstiklal Mah.
 15. Karabük Mah.
 16. Karaçayır Mah.
 17. Karıncalık Mah.
 18. Karlık Mah.
 19. Kaynarca Mah.
 20. Kızılhisar Mah.
 21. Kızılmağara Mah.
 22. Konaktepe Mah.
 23. Kömüklü Mah.
 24. Ortapınar Mah.
 25. Sofular Mah.
 26. Sultanlı Mah.
 27. Temüklü Mah.
 28. Yeni Mah.

Kuluncak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kuluncak mahalleleri Eşref Höyük, Mozaikler, Bicir Köyü Bicir Yamaç Yerleşimi, Mehmet Halife Türbesi Ve Kabak Abdal Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Malatya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kuluncak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kale Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…