İçeriğe geç

Kale Mahalleleri

Kale İlçesi

Kale mahalleleri, Kale ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya’nın ilçesi olan Kale, Malatya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kale İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 237 km2’dir. Kale ilçesinin rakımı ise 729 m olarak hesaplanmıştır. Kale ilçesinin Kuzeyinde Elazığ, doğusunda Pütürge, batısında Battalgazi, Güneyinde ise Pütürge ve Battalgazi ilçeleri bulunmaktadır. Kale ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kale İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kale ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.618 nüfusa sahiptir.

Kale ilçesini coğrafi konumu ise 38° 25′ 25.4784” Kuzey ve 38° 46′ 23.2500” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kale Mahalleleri

Kale ilçesinin 32 mahallesi bulunmaktadır. Kale ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kale mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Cevherpaşa mahallesi ve Toki mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Muslugüme mahallesi, Doğanköy mahallesi ve Habipler mahalleleridir.

Kale mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KALE MAHALLELERİ

 1. Adamharmanı Mah.
 2. Alanyurt Mah.
 3. Belenköy Mah.
 4. Cevherpaşa Mah.
 5. Cumhuriyet Mah.
 6. Çakırbağ Mah.
 7. Çamlarca Mah.
 8. Demirciler Mah.
 9. Doğanköy Mah.
 10. Esenkaya Mah.
 11. Gökçeören Mah.
 12. Gölbaşı Mah.
 13. Gülbağlık Mah.
 14. Habipler Mah.
 15. Hürriyet Mah.
 16. İnceğiz Mah.
 17. Karaköy Mah.
 18. Karayayla Mah.
 19. Kayabaşı Mah.
 20. Kırköy Mah.
 21. Koçarboğazı Mah.
 22. Köprübaşı Mah.
 23. Künar Mah.
 24. Muslugüme Mah.
 25. Narlı Mah.
 26. Ortaköy Mah.
 27. Ortatepe Mah.
 28. Özlüce Mah.
 29. Toki Mah.
 30. Uluçam Mah.
 31. Yenidere Mah.
 32. Yeniköy Mah.

Kale Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kale mahalleleri Arslantepe Höyüğü, Melik Sunullah Camii, Levent Vadisi, Yusuf Ziya Paşa Camii, Kara Kaya Baraj Gölü, Günpınar Şelalesi, Yusuf Paşa Bedesteni ve Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi gibi yerler bulunmaktadır. Malatya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kale Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kuluncak Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…