İçeriğe geç

Kovancılar Mahalleleri

Kovancılar İlçesi

Kovancılar mahalleleri, Kovancılar ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz doksan ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Kovancılar, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kovancılar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 960 km2’dir. Kovancılar ilçesinin rakımı ise 967 m olarak hesaplanmıştır. Kovancılar ilinin Kuzeyinde Karakoçan, doğusunda ve güneyinde Palu, batısında Elazığ Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Kovancılar ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kovancılar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kovancılar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 39.793 nüfusa sahiptir.

Kovancılar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 43′ 4.4940” Kuzey ve 39° 51′ 59.7312” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kovancılar Mahalleleri

Kovancılar ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Kovancılar ilçesinin 84 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kovancılar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bağlar mahallesi, Bahçelievler mahallesi ve Çay Başı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni mahallesi, Gültepe mahallesi ve Çarşı Başı mahalleleridir.

kovancılar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KOVANCILAR MAHALLELERİ

 1. Bağlar Mah.
 2. Bahçelievler Mah.
 3. Çarşı Başı Mah.
 4. Çay Başı Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Gültepe Mah.
 7. Heybet Mah.
 8. İsmet Paşa Mah.
 9. Kapıaçmaz Mah.
 10. Toki Mah.
 11. Tuna Mah.
 12. Yeni Mah.

Kovancılar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kovancılar mahalleleri, Ekinözü Köyü, Tarihi Kilise-Kağtsrahayeats Manastır, Çakırtaş (Hoşmat) Kilisesi, İbrahim Bey Sarayı ve Heybet Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kovancılar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Keban Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…