İçeriğe geç

Keban Mahalleleri

Keban İlçesi

Keban mahalleleri, Keban ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz doksan yedinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elâzığ’ın ilçesi olan Keban, Elâzığ’ın yerleşim yerlerinden biridir. Keban İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 641 km2’dir. Keban ilçesinin rakımı ise 799 m olarak hesaplanmıştır. Keban ilinin Kuzeyinde Ağın, doğusunda ise Elazığ Merkez, batısında Malatya, Güneyinde ise Baskil ilçeleri bulunmaktadır. Keban ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Keban İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Keban ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.149 nüfusa sahiptir.

Keban ilçesini coğrafi konumu ise 38° 47′ 37.9968” Kuzey ve 38° 44′ 40.3476” Doğu gps koordinatlarıdır.

Keban Mahalleleri

Keban ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Keban ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Keban mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Değirmenbaşı mahallesi ve Fırat mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Baraj mahallesi ve Kallar mahallesidir. Keban ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

keban mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KEBAN MAHALLELERİ

  1. Baraj Mah.
  2. Değirmenbaşı Mah.
  3. Fırat Mah.
  4. Kallar Mah.

Keban Tarihi ve Gezilecek Yerler

Keban mahalleleri Dördüncü Murat Köprüsü, Yusuf Ziya Paşa Camii ve Türbesi ve Çırçır Şelalesi gibi yerler bulunmaktadır. Elazığ ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Keban Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kovancılar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…