İçeriğe geç

Korgun Mahalleleri

Korgun İlçesi

Korgun mahalleleri, Korgun ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yetmiş üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Korgun, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Korgun İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 378 km2’dir. Korgun ilçesinin rakımı ise 925 m olarak hesaplanmıştır. Korgun ilinin Kuzeyinde Ilgaz, doğusunda ise Çankırı Merkez, batısında Kurşunlu, Güneyinde ise Eldivan ilçeleri bulunmaktadır. Korgun ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Korgun İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Korgun ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.546 nüfusa sahiptir.

Korgun ilçesini coğrafi konumu ise 40° 44′ 9.1752” Kuzey ve 33° 31′ 5.4912” Doğu gps koordinatlarıdır.

Korgun Mahalleleri

Korgun ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Korgun ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Korgun ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Korgun mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Uludağ mahallesi, Büyük mahallesi, Doğu mahallesi ve Büyük Organize Sanayi Bölgesi mahalleleridir. Korgun ilçesinin nüfus yapısını neredeyse yüzde yüzü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim olmadığından dolayı nüfus büyüklüğü bulunmamaktadır.

korgun mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KORGUN MAHALLELERİ

  1. Büyük Mah.
  2. Büyükosb Mah.
  3. Doğu Mah.
  4. Uludağ Mah.

Korgun Tarihi ve Gezilecek Yerler

Korgun mahalleleri, Doğu Mahallesi Camisi, Mehmet Şevket Sipahi Konağı Ve Alpsarı Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Korgun Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kızılırmak Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…