İçeriğe geç

Kızılırmak Mahalleleri

Kızılırmak İlçesi

Kızılırmak mahalleleri, Kızılırmak ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmış ikinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Kızılırmak, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Kızılırmak İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 514 km2’dir. Kızılırmak ilçesinin rakımı ise 555 m olarak hesaplanmıştır. Kızılırmak ilinin Kuzeyinde ve batısında Çankırı Merkez, doğusunda ise Çorum, Güneyinde ise Kırıkkale ilçeleri bulunmaktadır. Kızılırmak ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kızılırmak İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kızılırmak ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.130 nüfusa sahiptir.

Kızılırmak ilçesini coğrafi konumu ise 40° 20′ 50.7516” Kuzey ve 33° 59′ 13.6644” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kızılırmak Mahalleleri

Kızılırmak ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Kızılırmak ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kızılırmak ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Kızılırmak mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Yeni mahallesi, Osmanlı mahallesi ve Hüseyinli mahalleleridir. Kızılırmak ilçesinin nüfus yapısını neredeyse yüzde yüzü kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim olmadığından dolayı nüfus büyüklüğü bulunmamaktadır.

kızılırmak mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KIZILIRMAK MAHALLELERİ

  1. Hüseyinli Mah.
  2. Osmanlı Mah.
  3. Yeni Mah.

Kızılırmak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kızılırmak mahalleleri, Sakarca Köyü Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Gezilecek yerler olarak pek fazla yer bulunmamaktadır. Tarihi veya tescile değer yapılar vs. henüz keşfedilmemiş. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kızılırmak Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Korgun Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…