Kızılören Mahalleleri

Kızılören İlçesi

Kızılören mahalleleri, Kızılören ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz doksan dördüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Kızılören, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Kızılören İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 337  km2’dir. Kızılören ilçesinin rakımı ise 1.125 m olarak hesaplanmıştır. Kızılören ilinin Kuzeyinde Sandıklı, doğusunda Şuhut, batısında Denizli, Güneyinde ise Dinar ilçeleri bulunmaktadır. Kızılören ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kızılören İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kızılören ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.269 nüfusa sahiptir.

Kızılören ilçesini coğrafi konumu ise 38° 15′ 31.6836” Kuzey ve 30° 9′ 8.6364” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kızılören Mahalleleri

Kızılören ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Kızılören ilçesinin 30 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kızılören İlçesinin kentsel kesimini iki mahalle oluşturmaktadır. Bu mahallelerin nüfusları sırasıyla Cumhuriyet ve Yeni mahalleleridir. Kızılören ilçesinin yaklaşık olarak nüfusunun yüzde seksenlik bir kısmını oluşturmaktadır, İlçenin nüfusunu diğer yaklaşık yüzde yirmilik gibi bir kısmına da kırsal kesim oluşturmaktadır.

kızılören mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KIZILÖREN MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Yeni Mah.

Kızılören Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kızılören mahalleleri, Ulu Cami Bahçesindeki Çınar Ağacı, Kirse Vadisi Endemik Lale ve Kızılören Haşhaş tarlaları ve Kızılören Geyiklerin bulunduğu alanlar gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kızılören Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İscehisar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…