İçeriğe geç

İscehisar Mahalleleri

İscehisar İlçesi

İscehisar mahalleleri, İscehisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan İscehisar, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. İscehisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 500 km2’dir. İscehisar ilçesinin rakımı ise 912 m olarak hesaplanmıştır. İscehisar ilinin Kuzeyinde Kütahya, doğusunda Bayat, batısında İhsaniye, Güneyinde ise Çobanlar ilçeleri bulunmaktadır. İscehisar ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İscehisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İscehisar ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 24,437 nüfusa sahiptir.

İscehisar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 51′ 40.6296” Kuzey ve 30° 44′ 57.1020” Doğu gps koordinatlarıdır.

İscehisar Mahalleleri

İscehisar ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. İscehisar ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Eski Hamam mahallesi, Çukur mahallesi ve Esentepe mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Zeybek mahallesi, Kurtuluş mahallesi ve Medrese mahalleleridir. İscehisar ilçesinin nüfusunu on üç mahallesi ağırlıklı olarak oluşturmaktadır. İscehisar ilçesinin kentsel yerleşim nüfusu yüzde ellisini oluşturmaktadır. İlçenin köy yerleşimleri nüfusu yaklaşık yarısını oluşturmaktadır.

iscehisar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İSCEHİSAR MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Çukur Mah.
 3. Esentepe Mah.
 4. Eski Hamam Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Hasan Basri Mah.
 7. Kavak Mah.
 8. Kurtuluş Mah.
 9. Medrese Mah.
 10. Selçuklu Mah.
 11. Şirinevler Mah.
 12. Tepecik Mah.
 13. Zeybek Mah.

İscehisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

İscehisar mahalleleri, Afyonkarahisar Kalesi, Frig Vadisi, İscehisar Peri Bacaları, Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı, Afyon Anıtkaya (Eğret) Şehitliği, Kırkgöz Köprüsü, Yedikapılar Manastırı ve Afyon Tarihi Bedesten Çarşısı gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İscehisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kızılören Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…