İçeriğe geç

Kırşehir İlçeleri

Kırşehir İlçeleri, Kırşehir ili alan olarak Türkiye’nin elli ikinci en büyük ilidir. 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe ve Avanos, Keskin ve Mecidiye (Çiçekdağı) ilçeleri Kırşehir’e dahil olmuştur. 20 Temmuz 1954 tarih ve 6429 sayılı kanun, Nevşehir’i il, Kırşehir’i de ona bağlı bir ilçe haline getirmiştir. 1924 yılında il olan Kırşehir’e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. Kırşehir ilinin ekonomik yapısını tarım sektörü oluşturmaktadır. Sanayi sektörü bakımından en az gelişmiş illerimizdendir. Kırşehir ilinin 2021 TÜİK verisine göre 242.944 nüfusa sahip ilimizdir.

Kırşehir İlçeleri Nelerdir?

Kırşehir ilinin 7 ilçeleri bulunmaktadır. Kırşehir ilçeleri alfabetik sırasıyla Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman, Merkez, Mucur ilçeleridir. Kırşehir ilinin merkez ilçesi Kırşehir Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Merkez, Kaman ve Mucur ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeler ise sırasıyla Akçakent, Boztepe ve Akpınar ilçeleridir.

Kırşehir İlçe Haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

  • Akçakent
  • Akpınar
  • Boztepe
  • Çiçekdağı
  • Kaman
  • Mucur

Kırşehir İlçeleri, Kırşehir Hangi Bölgemizdedir?

Kırşehir ili İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kırıkkale, doğusunda Yozgat, güneyinde Nevşehir ve Aksaray, batısında ise Ankara illeridir. Kırşehir ilinin iklimi karasal iklim tipi hüküm sürmektedir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak seyretmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 11 derece seyretmektedir.

Kırşehir Nerede? Kırşehir’e Nasıl Gidilir?

Kırşehir ilinin yüz ölçümü 6,544 km2’dir. Kırşehir ilinin coğrafi konumu ise 39° 8′ 45.8736” Kuzey ve 34° 9′ 34.2000” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kırşehir’e nasıl gidilir. Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Kırşehir Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kırşehir ilçeleri, Ahi Evran Cami ve Türbesi, Kırşehir Müzesi, Neşet Ertaş Müzesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Mucur Obruk Gölü, Japon Bahçesi, Güzler Piknik Alanı Ve Evcil Hayvan Parkı, Aşık Paşa Tabiat Parkı, Obruk Dağı Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Dini yapılar, Mağaralar, parklar gibi doğa harikaların sergilendiği yerler ve tarihi yapılarında barındırdığı illerdendir. Kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimizdendir.

Kırşehir Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kırıkkale İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…