Kiğı Mahalleleri

Kiğı İlçesi

Kiğı mahalleleri, Kiğı ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yetmiş dokuzuncu en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Kiğı, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Kiğı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 483 km2’dir. Kiğı ilçesinin rakımı ise 1.519 m olarak hesaplanmıştır. Kiğı ilinin Kuzeyinde Yedisu, doğusunda ise Adaklı, batısında Yayladere, Güneyinde ise Bingöl ilçeleri bulunmaktadır. Kiğı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kiğı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kiğı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.863 nüfusa sahiptir.

Kiğı ilçesini coğrafi konumu ise 39° 18′ 36.2124” Kuzey ve 40° 20′ 56.5764” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kiğı Mahalleleri

Kiğı ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Kiğı ilçesinin 25 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kiğı ilçesinin üç mahallesi bulunmaktadır. Kiğı mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Yenişehir mahallesi, Eskişehir mahallesi ve Yeşilyurt mahalleleridir. Kiğı ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

Kiğı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KİĞI MAHALLELERİ

  1. Eskişehir Mah.
  2. Yenişehir Mah.
  3. Yeşilyurt Mah.

Kiğı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kiğı mahalleleri, Çiçektepe Köyü Mağarası, Kiğı Kalesi, Kıği Cami, Mürsel Paşa Abidesi ve Selenk Köprüsü gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kiğı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Karlıova Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…