Karlıova Mahalleleri

Karlıova İlçesi

Karlıova mahalleleri, Karlıova ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz elli ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Karlıova, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Karlıova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.566 km2’dir. Karlıova ilçesinin rakımı ise 1.824 m olarak hesaplanmıştır. Karlıova ilinin Kuzeyinde Erzurum, doğusunda ise Muş, batısında Adaklı, Güneyinde ise Solhan ilçeleri bulunmaktadır. Karlıova ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karlıova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karlıova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 29.313 nüfusa sahiptir.

Karlıova ilçesini coğrafi konumu ise 39° 17′ 52.7892” Kuzey ve 41° 0′ 51.7176” Doğu gps koordinatlarıdır.

Karlıova Mahalleleri

Karlıova ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Karlıova ilçesinin 47 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Karlıova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Turgut Özal mahallesi, Kanıreş mahallesi ve Yeşilyurt mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kanitaht mahallesi, Kale mahallesi ve Seyran Tepe mahalleleridir.

karlıova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARLIOVA MAHALLELERİ

  1. Kale Mah.
  2. Kanıreş Mah.
  3. Kanitaht Mah.
  4. Seyran Tepe Mah.
  5. Turgut Özal Mah.
  6. Yeşilyurt Mah.

Karlıova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Karlıova mahalleleri, Zuhurtepe Kalesi, Kilise, Kanireş Barajı, Geloşkan Kalesi, Kübik Mağarası, Çatak Köyü Şelalesi ve Azizan Şehitlik Anıtı gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Karlıova Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kiğı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…