Kıbrıscık Mahalleleri

Kıbrıscık İlçesi

Kıbrıscık mahalleleri, Kıbrıscık ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz elli dördüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Kıbrıscık, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Kıbrıscık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 562 km2’dir. Kıbrıscık ilçesinin rakımı ise 1.139 m olarak hesaplanmıştır. Kıbrıscık ilinin Kuzeyinde Dörtdivan, doğusunda ise Gerede, batısında Seben, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Kıbrıscık ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kıbrıscık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kıbrıscık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.112 nüfusa sahiptir.

Kıbrıscık ilçesini coğrafi konumu ise 40° 27′ 5.3856” Kuzey ve 31° 51′ 55.8720” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kıbrıscık Mahalleleri

Kıbrıscık ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Kıbrıscık ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kıbrıscık ilçesinin iki mahallesi yer alamaktadır. Kıbrıscık mahalleri nüfus büyüklükleri sırasıyla Köroğlu mahallesi ve Karadoğan mahalleleridir. Kıbrıscık ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde doksanını oluşturmaktadır. Geri kalan nüfus büyüklüğü yaklaşık yüzde onluk gibi bir kısmı kentsel yerleşimin olduğu yani mahalleleridir.

kıbrıscık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KIBRISCIK MAHALLELERİ

  1. Karadoğan Mah.
  2. Köroğlu Mah.

Kıbrıscık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kıbrıscık mahalleleri, Karagöl, Yazıca Köyü, Belen Yaylası, Karaköy Yaylası, Kökez Yaylası, Bölücekkaya Yaylası ve Karadoğan Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kıbrıscık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mudurnu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…