İçeriğe geç

Keskin Mahalleleri

Keskin İlçesi

Keskin mahalleleri, Keskin ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz altmış altıncı en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale’nin ilçesi olan Keskin, Kırıkkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Keskin İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.129 km2’dir. Keskin ilçesinin rakımı ise 1.139 m olarak hesaplanmıştır. Keskin ilçesinin Kuzeyinde Kırıkkale Merkez, Balışeyh ve Delice, doğusunda ve Güneyinde Kırşehir, batısında Karakeçili ve Çelebi ilçeleri bulunmaktadır. Keskin ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Keskin İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Keskin ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 16.239 nüfusa sahiptir.

Keskin ilçesini coğrafi konumu ise 39° 40′ 18.5988” Kuzey ve 33° 36′ 38.9016” Doğu gps koordinatlarıdır.

Keskin Mahalleleri

Keskin ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Keskin ilçesinin 55 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Keskin mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Altuntaş mahallesi ve Yenice mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Maden mahallesi, Gündoğdu mahallesi ve Bozkurt mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KESKİN MAHALLELERİ

  1. Altuntaş Mah.
  2. Bozkurt Mah.
  3. Gündoğdu Mah.
  4. Maden Mah.
  5. Yeni Mah.
  6. Yenice Mah.

Keskin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Keskin mahalleleri, Esatmüminli Ören Yeri, Çarşı Camii, Eski Barut-Fişek Fabrikası, Kibrithane Binası, Ceritkale Kaya Mezarları Ve Sulu Mağara gibi yerler bulunmaktadır. Kırıkkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Keskin Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Karakeçili Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…