İçeriğe geç

Kemah Mahalleleri

Kemah İlçesi

Kemah mahalleleri, Kemah ilçesi alan olarak Türkiye’nin seksen ikinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Kemah, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kemah İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.311 km2’dir. Kemah ilçesinin rakımı ise 1.068 m olarak hesaplanmıştır. Kemah ilinin Kuzeyinde Refahiye, doğusunda ise Erzincan, batısında İliç, Güneyinde ise Tunceli ilçeleri bulunmaktadır. Kemah ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kemah İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kemah ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.305 nüfusa sahiptir.

Kemah ilçesini coğrafi konumu ise 39° 36′ 8.1108” Kuzey ve 39° 2′ 6.0828” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kemah Mahalleleri

Kemah ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Kemah ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kemah mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çarşı mahallesi, Göğüsbağı mahallesi ve Karşıbağ mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ortagedik mahallesi, Yukarı mahallesi ve Aşağıgedik mahalleleridir.

kemah mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KEMAH MAHALLELERİ

  1. Aşağıgedik Mah.
  2. Beklimçay Mah.
  3. Cirgişin Mah.
  4. Çarşı Mah.
  5. Göğüsbağı Mah.
  6. Karşıbağ Mah.
  7. Mektepönü Mah.
  8. Ortagedik Mah.
  9. Pörhenkbaşı Mah.
  10. Yukarı Mah.

Kemah Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kemah mahalleleri Kemah Kalesi, Gülabibey Camii, Gülabibey Hamamı, Melik Gazi Türbesi (Sultan Melik Türbesi), Behramşah Türbesi (Zaviyesi), Sancaktar Türbesi, Togay (Tugay) Hatun Kümbeti ve Acemoğlu Köprüsü  gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kemah Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İliç Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…