İçeriğe geç

İliç Mahalleleri

İliç İlçesi

İliç mahalleleri, İliç ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz doksan beşinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan İliç, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. İliç İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.382 km2’dir. İliç ilçesinin rakımı ise 1.104 m olarak hesaplanmıştır. İliç ilinin Kuzeyinde Refahiye, doğusunda Kemah, batısında Sivas, Güneyinde ise Kemaliye ilçeleri bulunmaktadır. İliç ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İliç İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İliç ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.878 nüfusa sahiptir.

İliç ilçesini coğrafi konumu ise 39° 27′ 23.3496” Kuzey ve 38° 33′ 52.9668” Doğu gps koordinatlarıdır.

İliç Mahalleleri

İliç ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. İliç ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İliç mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi ve İbrahim Çeçen mahalleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Abdullah Paşa mahallesi ve Kazım Karabekir mahalleleridir. İliç ilçesinin nüfus büyüklüğünün yaklaşık yarısını kentsel yerleşimler yani mahalleleri oluşturmaktadır.

İliç mahalla haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İLİÇ MAHALLELERİ

  1. Abdullah Paşa Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. İbrahim Çeçen Mah.
  4. Kazım Karabekir Mah.

İliç Tarihi ve Gezilecek Yerler

İliç mahalleleri Saatli Çeşme, Aydınlık Kanyon, Kuruçay Hükümet Konağı, Altıntaş Köyü Ve Polat Krater Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İliç Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kemah Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…