İçeriğe geç

Kelkit Mahalleleri

Kelkit İlçesi

Kelkit mahalleleri, Kelkit ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz kırk dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Kelkit, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Kelkit İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.571 km2’dir. Kelkit ilçesinin rakımı ise 1.408 m olarak hesaplanmıştır. Kelkit ilinin Kuzeyinde Gümüşhane Merkez, doğusunda ise Köse, batısında Şiran, Güneyinde ise Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Kelkit ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kelkit İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kelkit ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 39.123 nüfusa sahiptir.

Kelkit ilçesini coğrafi konumu ise 40° 7′ 43.5000” Kuzey ve 39° 25′ 56.1180” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kelkit Mahalleleri

Kelkit ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Kelkit ilçesinin 82 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kelkit mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Atatürk mahallesi ve Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karaçayır mahallesi, Özyurt mahallesi ve Halkevi mahalleleridir.

Kelkit mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KELKİT MAHALLELERİ

 1. Ahmet Yesevi Mah.
 2. Atatürk Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Büyükcami Mah.
 5. Büyükcami Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Cumhuriyet Mah.
 8. Esentepe Mah.
 9. Fatih Mah.
 10. Fatih Mah.
 11. Fatih Mah.
 12. Göztepe Mah.
 13. Halkevi Mah.
 14. Hürriyet Mah.
 15. İnönü Mah.
 16. Karaçayır Mah.
 17. Küçükcami Mah.
 18. Mahmatlı Mah.
 19. Merkez Mah.
 20. Özyurt Mah.
 21. Yunus Emre Mah.

Kelkit Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kelkit mahalleleri Erzincan Saat Kulesi, Ergan Alışveriş Merkezi, Keskin Kuruyemiş ve Terzibaba Camii, Sadak-Satala Harabeleri ve Aşut Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kelkit Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gümüşhane Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…