İçeriğe geç

Gümüşhane Merkez Mahalleleri

Gümüşhane Merkez İlçesi

Gümüşhane Merkez mahalleleri, Gümüşhane Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuz dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Gümüşhane Merkez, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Gümüşhane Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.889 km2’dir. Gümüşhane Merkez ilçesinin rakımı ise 1.174 m olarak hesaplanmıştır. Gümüşhane Merkez ilinin Kuzeyinde Trabzon Merkez, doğusunda ise Bayburt, batısında Torul, Güneyinde ise Köse ve Kelkit ilçeleri bulunmaktadır. Gümüşhane Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gümüşhane Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gümüşhane Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 51.483 nüfusa sahiptir.

Gümüşhane Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 40° 27′ 38.9772” Kuzey ve 39° 28′ 49.1520” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gümüşhane Merkez Mahalleleri

Gümüşhane Merkez ilçesinin 20 mahallesi bulunmaktadır. Gümüşhane Merkez ilçesinin 40 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gümüşhane Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hasanbey mahallesi, Bağlarbaşı mahallesi ve İnönü mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mezire mahallesi, Süleymaniye mahallesi ve Eskibağlar mahalleleridir.

Gümüşhane merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GÜMÜŞHANE MERKEZ  MAHALLELERİ

 1. Akçakale Mah.
 2. Bağlarbaşı Mah.
 3. Canca Mah.
 4. Çamlıca Mah.
 5. Ekinciler Mah.
 6. Esentepe Mah.
 7. Eskibağlar Mah.
 8. Fatih Mah.
 9. Gaziler Mah.
 10. Hacıemin Mah.
 11. Hasanbey Mah.
 12. İnönü Mah.
 13. Karaer Mah.
 14. Karşıyaka Mah.
 15. Mezire Mah.
 16. Oltanbey Mah.
 17. Osman Gazi Mah.
 18. Özcan Mah.
 19. Süleymaniye Mah.
 20. Yeni Mah.

Gümüşhane Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gümüşhane Merkez mahalleleri Kov Kalesi, İkizevler Kent Müzesi, Baksı Müzesi, Gümüşhane Konakları ve Süleymaniye mahallesi gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gümüşhane Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kelkit Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…