İçeriğe geç

Kastamonu Merkez Mahalleleri

Kastamonu Merkez İlçesi

Kastamonu Merkez mahalleleri, Kastamonu Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Kastamonu Merkez, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Kastamonu Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.847 km2’dir. Kastamonu Merkez ilçesinin rakımı ise 814 m olarak hesaplanmıştır. Kastamonu Merkez ilçesinin Kuzeyinde Seydiler ve Devrekani, doğusunda Taşköprü, batısında Daday ve İhsangazi, Güneyinde ise Tosya ilçeleri bulunmaktadır. Kastamonu Merkez ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kastamonu Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kastamonu Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 151.500 nüfusa sahiptir.

Kastamonu Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 41° 22′ 35.8500” Kuzey ve 33° 46′ 35.3892” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kastamonu Merkez Mahalleleri

Kastamonu Merkez ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Kastamonu Merkez ilçesinin 91 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kastamonu Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Konkaören mahallelesi ve Bağlık mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacıveli mahallesi ve Çayırcık mahalleleridir.

Kastamonu Merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KASTAMONU MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Kuzeykent Mah.
 2. İnönü Mah.
 3. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 4. Saraçlar Mah.
 5. Candaroğulları Mah.
 6. Aktekke Mah.
 7. İsmailbey Mah.
 8. Esentepe Mah.
 9. Beyçelebi Mah.
 10. Cebrail Mah.
 11. Hepkebirler Mah.
 12. Kırkçeşme Mah.
 13. Honsalar Mah.
 14. İsfendiyar Mah.
 15. Akmescit Mah.
 16. Topçuoğlu Mah.
 17. Budamış Mah.
 18. Hisarardı Mah.
 19. Yavuzselim Mah.
 20. Atabeygazi Mah.

Kastamonu Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kastamonu Merkez mahalleleri, Hacıveli Kanyonu, Hacıveli Köyü, Vaftiz Teknesi, Toza Seyir Tepesi, Hacıveli Koyu ve Kastamonu Merkez Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kastamonu Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kastamonu Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İnebolu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…