İçeriğe geç

İnebolu Mahalleleri

İnebolu İlçesi

İnebolu mahalleleri, İnebolu ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan İnebolu, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. İnebolu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 417 km2’dir. İnebolu ilçesinin rakımı ise 17 m olarak hesaplanmıştır. İnebolu ilçesinin doğusunda Bozkurt, batısında Doğanyurt, Güneyinde ise Küre ilçeleri bulunmaktadır. İnebolu ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İnebolu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İnebolu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 20.877 nüfusa sahiptir.

İnebolu ilçesini coğrafi konumu ise 41° 58′ 38.0964” Kuzey ve 33° 45′ 33.6852” Doğu gps koordinatlarıdır.

İnebolu Mahalleleri

İnebolu ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. İnebolu ilçesinin 81 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İnebolu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Aşağıhatipbağı mahallesi, Cünürye mahallesi ve Camikebir mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Çamlıca mahallesi, Karaca mahallesi ve Kızılkara mahallesidir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İNEBOLU MAHALLELERİ

 1. Aşağıhatipbağı Mah.
 2. Avara Mah.
 3. Boyran Mah.
 4. Camikebir Mah.
 5. Cünürye Mah.
 6. Çamlıca Mah.
 7. Karaca Mah.
 8. Karadeniz Mah.
 9. Kızılkara Mah.
 10. Musa Mah.
 11. Yakaboyu Mah.
 12. Yeni Mah.
 13. Yeşilöz Mah.
 14. Yukarıhatipbağı Mah.

İnebolu Tarihi ve Gezilecek Yerler

İnebolu mahalleleri, Özlüce Köyü, İnebolu Çarşısı, İnebolu Kent Müzesi, Geriş Tepesi Ören Yeri, Nezihe Battal Kültür Evi, Pembe Köşk ve Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İnebolu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kastamonu Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…