İçeriğe geç

Karaman İlçeleri

Karaman ilçeleri, Karaman ilinin alan olarak Türkiye’nin otuz üçüncü en büyük ilimizdir. 1989 yılında Orta Anadolu’nun gelişmesi adına Konya ilinden ayrılıp il olmuştur. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre M.Ö 8000 yıllarında Karaman ve çevresi bölgesinde yerleşim merkezi ve ticaret merkezi olduğu düşünülmektedir. Karaman ilinin ekonomik yapısını ağırlıklı olarak tarım sektörü oluşturmaktadır. İlin yaklaşık yarısından fazlası tarım faaliyetleriyle geçimini sağlamaktadır. Buğday, patates, kimyon ve arpa gibi başlıca yetiştirilen ürünlerindendir. Karaman ilinin 2021 TÜİK verisine göre 258.838 nüfusa sahip ilimizdir.

Karaman İlçeleri Nelerdir?

Karaman ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Karaman ilçeleri alfabetik sırasıyla Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Karaman (il merkezi), Kazımkarabekir, Sarıveliler ilçeleridir. Karaman ili merkez ilçesi Karaman Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Merkez ve Ermenek ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Başyayla ve Kazımkarabekir ilçeleridir.

karaman ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARAMAN İLÇELERİ

  • Karaman (il merkezi)
  • Ayrancı
  • Başyayla
  • Ermenek
  • Kazımkarabekir
  • Sarıveliler

Karaman İlçeleri, Karaman Hangi Bölgemizdedir?

Karaman ili İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Konya, doğusunda Niğde, güneyinde Mersin, batısında Antalya illerimiz bulunmaktadır. Karaman ili iklimi genel olarak karasal iklim tipi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı seyretmektedir. Yıllık ortalama en yüksek sıcaklık 39 derece iken, en soğuk sıcaklık ise -26 derece şeklinde görülmektedir.

Karaman Nerede? Karaman’a Nasıl Gidilir?

Karaman ilinin yüz ölçümü 8,924 km2’dir. Karaman ilinin coğrafi konumu ise 37° 10′ 51.6252” Kuzey ve 33° 13′ 20.0784” Doğu gps koordinatlarıdır.

Karaman’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Karaman Tarihi ve Gezilecek Yerler

Karaman ilçeleri, Karaman Müzesi, Aktekke Kent Meydanı, Kuğulu Park / Çukurbahçe, Ermenek Turkuaz Barajı, Yerköprü-Göksu Şelalesi, Manazan Mağaraları, Ermenek Vadisi, Karadağ, Madenşehri Köyü, Gödet Saklı Cennet gibi yerler bulunmaktadır. Doğa harikaları, kültürel izleri, kent öğeleriyle, mağaraları, şelaleleri ve tabiat parklarıyla karşılaşacağınız bir ilimizdir. Doğa ve kültür gezisi için tercih edebileceğiniz önemli illerimizdendir.

Karaman Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Mersin İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…