İçeriğe geç

Kağızman Mahalleleri

Kağızman İlçesi

Kağızman mahalleleri, Kağızman ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz on altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Kağızman, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kağızman İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.871 km2’dir. Kağızman ilçesinin rakımı ise 1.414 m olarak hesaplanmıştır. Kağızman ilçesinin Kuzeyinde Kars Merkez ve Selim, doğusunda Digor, batısında Sarıkamış, Güneyinde ise Ağrı ve Iğdır ilçeleri bulunmaktadır. Kağızman ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kağızman İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kağızman ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 45.449 nüfusa sahiptir.

Kağızman ilçesini coğrafi konumu ise 40° 8′ 26.3328” Kuzey ve 43° 7′ 8.8248” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kağızman Mahalleleri

Kağızman ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Kağızman ilçesinin 62 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kağızman mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Şahindere mahallesi, Aşağı Kümbet mahallesi ve Yukarı Kümbet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Haznedar mahallesi, Bayam mahallesi ve Toprakkale mahalleleridir.

Kağızman mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KAĞIZMAN MAHALLELERİ

  1. Aşağı Kümbet Mah.
  2. Aşağıdere Mah.
  3. Bayam Mah.
  4. Haznedar Mah.
  5. Şahindere Mah.
  6. Toprakkale Mah.
  7. Yukarı Dere Mah.
  8. Yukarı Kümbet Mah.
  9. Zuvar Mah.

Kağızman Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kağızman mahalleleri, Keçivan Kalesi-Tunçkaya Kalesi, Çamuşlu Köyü Kaya Resimleri, Köroğlu Kalesi Ve Çengilli Kilise gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kağızman Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Digor Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…