İçeriğe geç

Digor Mahalleleri

Digor İlçesi

Digor mahalleleri, Digor ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz seksen birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Digor, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Digor İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.092 km2’dir. Digor ilçesinin rakımı ise 1.650 m olarak hesaplanmıştır. Digor ilçesinin Kuzeyinde Kars Merkez, doğusunda Ermenistan, batısında Kağızman, Güneyinde ise Iğdır ilçeleri bulunmaktadır. Digor ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Digor İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Digor ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21.490 nüfusa sahiptir.

Digor ilçesini coğrafi konumu ise 40° 22′ 30.3024” Kuzey ve 43° 24′ 51.0372” Doğu gps koordinatlarıdır.

Digor Mahalleleri

Digor ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Digor ilçesinin 37 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Digor ilçesinin iki adet mahallesi bulunmaktadır. Bu mahallelerin isimleri Merkez mahalleleri olarak geçmektedir. İlçenin nüfus büyüklüğünün ağırlık kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmı ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Digor mahalle haritası
Digor mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DİGOR MAHALLELERİ

  1. Merkez Mah.
  2. Merkez Mah.

Digor Tarihi ve Gezilecek Yerler

Digor mahalleleri, Beş Kilise, Tekor Kilisesi, Karabağ Müzesi-Müren Kilisesi, Kilittaşı Kilisesi Ve Çalı Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Digor Tarihi ve Gezilecek Yerler

Digor Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kağızman Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…