İçeriğe geç

İnönü Mahalleleri

İnönü İlçesi

İnönü mahalleleri, İnönü ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz üçüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilçesi olan İnönü, Eskişehir’in yerleşim yerlerinden biridir. İnönü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 345 km2’dir. İnönü ilçesinin rakımı ise 837 m olarak hesaplanmıştır. İnönü ilinin Kuzeyinde ve batısında Bilecik, doğusunda ise Tepebaşı, Güneyinde ise Kütahya ilçeleri bulunmaktadır. İnönü ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İnönü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İnönü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.355 nüfusa sahiptir.

İnönü ilçesini coğrafi konumu ise 39° 49′ 20.9928” Kuzey ve 30° 8′ 43.8000” Doğu gps koordinatlarıdır.

İnönü Mahalleleri

İnönü ilçesinin 16 mahallesi bulunmaktadır. İnönü ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İnönü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla İsmet Paşa mahallesi, Oklubalı mahallesi ve Çarşı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yukarı Uz Fındık mahallesi, Seyit Ali Köyü mahallesi ve Yürük Yayla mahalleleridir.

İnönü mahalle haritası
İnönü İlçesi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İNÖNÜ MAHALLELERİ

 1. Aşağıkuzfındık Mah.
 2. Çarşı Mah.
 3. Dereyalak Mah.
 4. Dutluca Mah.
 5. Erenköy Mah.
 6. Esnemez Mah.
 7. İsmetpaşa Mah.
 8. Kümbet Mah.
 9. Kümbetakpınar Mah.
 10. Kümbetyeniköy Mah.
 11. Oklubalı Mah.
 12. Orta Mah.
 13. Seyitaliköyü Mah.
 14. Yenice Mah.
 15. Yukarıkuzfındık Mah.
 16. Yürükyayla Mah.

İnönü Tarihi ve Gezilecek Yerler

İnönü mahalleleri İnönü Mağarası, THK İnönü Eğitim Merkezi-Planör Kampı ve İnönü Savaşları Karargâh Müzesi gibi yerler bulunmaktadır. Eskişehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İnönü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Han Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…