İçeriğe geç

Han Mahalleleri

Han İlçesi

Han mahalleleri, Han ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yetmiş dördüncü en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilçesi olan Han, Eskişehir’in yerleşim yerlerinden biridir. Han İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 378 km2’dir. Han ilçesinin rakımı ise 1.224 m olarak hesaplanmıştır. Han ilinin doğusunda ise Çifteler, batısında Seyitgazi, Güneyinde ise Afyonkarahisar ilçeleri bulunmaktadır. Han ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Han İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Han ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.100 nüfusa sahiptir.

Han ilçesini coğrafi konumu ise 39° 9′ 38.1564” Kuzey ve 30° 51′ 42.1200” Doğu gps koordinatlarıdır.

Han Mahalleleri

Han ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Han ilçesinin 11 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Han mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Hacılar mahallesi, Hüsrevpaşa mahallesi ve Kayı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Akhisar mahallesi, İskankuyu mahallesi ve Başara mahalleleridir. Han ilçesinin nüfus büyüklüğünün yarısını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Han mahalle haritası
Han İlçesi Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAN MAHALLELERİ

 1. Ağlarca Mah.
 2. Akdere Mah.
 3. Akhisar Mah.
 4. Başara Mah.
 5. Erten Mah.
 6. Gökçekuyu Mah.
 7. Gökçeyayla Mah.
 8. Hacılar Mah.
 9. Hankaraağaç Mah.
 10. Hüsrevpaşa Mah.
 11. İskankuyu Mah.
 12. Kayı Mah.
 13. Peçene Mah.
 14. Tepeköy Mah.
 15. Yazılı Mah.

Han Tarihi ve Gezilecek Yerler

Han mahalleleri Hüsrev Paşa Camisi, Hüsrev Paşa Külliyesi, Han Antik Yer Altı Şehri, Yazılıkaya Antik Şehri, Yazılı Kaya Midas Anıtı, Küçük Yazılı Kaya Anıtı ve Yazılı Kaya Frig Vadisi gibi yerler bulunmaktadır. Eskişehir ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Han Tarihi ve Gezilecek Yerler

Han Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İnönü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…