İçeriğe geç

İkizdere Mahalleleri

İkizdere İlçesi

İkizdere mahalleleri, İkizdere ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz seksen ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan İkizdere, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. İkizdere İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 855 km2’dir. İkizdere ilçesinin rakımı ise 556 m olarak hesaplanmıştır. İkizdere ilçesinin Kuzeyinde Kalkandere, Rize ve Çayeli, doğusunda Çamlıhemşin, batısında Trabzon, Güneyinde ise Bayburt ve Erzurum ilçeleri bulunmaktadır. İkizdere ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İkizdere İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İkizdere ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.583 nüfusa sahiptir.

İkizdere ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 30.8424” Kuzey ve 40° 33′ 43.0236” Doğu gps koordinatlarıdır.

İkizdere Mahalleleri

İkizdere ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. İkizdere ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İkizdere mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çarşı mahallesi, Çağrankaya mahallesi ve Kirazlı mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Güney mahallesi, Yeşilyurt mahallesi ve Gündoğdu mahalleleridir.

İkizdere Mahalleleri
İkizdere Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İKİZDERE MAHALLELERİ

  • Çağrankaya Mah.
  • Çarşı Mah.
  • Gündoğdu Mah.
  • Güney Mah.
  • Kirazlı Mah.
  • Yeşilyurt Mah.
  • Zafer Mah.

İkizdere Tarihi ve Gezilecek Yerler

İkizdere mahalleleri, Şimşirli Camisi Ve Anzer Yaylası gibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İkizdere Tarihi ve Gezilecek Yerler

İkizdere Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hemşin Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…