İçeriğe geç

Hemşin Mahalleleri

Hemşin İlçesi

Hemşin mahalleleri, Hemşin ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz seksen birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ilçesi olan Hemşin, Rize’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hemşin İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 134 km2’dir. Hemşin ilçesinin rakımı ise 315 m olarak hesaplanmıştır. Hemşin ilçesinin Kuzeyinde Pazar, doğusunda Çamlıhemşin, batısında Çayeli, Güneyinde ise Çamlıhemşin ve Çayeli ilçeleri bulunmaktadır. Hemşin ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hemşin İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hemşin ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.447 nüfusa sahiptir.

Hemşin ilçesini coğrafi konumu ise 41° 2′ 53.5308” Kuzey ve 40° 53′ 56.6124” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hemşin Mahalleleri

Hemşin ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Hemşin ilçesinin 8 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hemşin mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Ortaköy mahallesi ve Mutlu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bahar mahallesi ve Yeniköy mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğüne bakıldığında kırsal yerleşimin yani köylerin çoğunlukta olduğu görülmektedir.

Hemşin Mahalleleri
Hemşin Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HEMŞİN MAHALLELERİ

  • Bahar Mah.
  • Mutlu Mah.
  • Ortaköy Mah.
  • Yeniköy Mah.

Hemşin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hemşin mahalleleri, Yeniköy Düz Mahalle Camisi, Baltacılı Camisi Ve Akbudak Köyü Camisi gibi yerler bulunmaktadır. Rize ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hemşin Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hemşin Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İkizdere Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…