İhsaniye Mahalleleri

İhsaniye İlçesi

İhsaniye mahalleleri, İhsaniye ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz seksen sekizinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan İhsaniye, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. İhsaniye İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 909 km2’dir. İhsaniye ilçesinin rakımı ise 900 m olarak hesaplanmıştır. İhsaniye ilinin Kuzeyinde Eskişehir, doğusunda İscehisar, batısında Kütahya, Güneyinde ise Afyon Merkez ilçeleri bulunmaktadır. İhsaniye ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İhsaniye İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İhsaniye ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 27.807 nüfusa sahiptir.

İhsaniye ilçesini coğrafi konumu ise 39° 1′ 54.7644” Kuzey ve 30° 25′ 0.4368” Doğu gps koordinatlarıdır.

İhsaniye Mahalleleri

İhsaniye ilçesinin 23 mahallesi bulunmaktadır. İhsaniye ilçesinin 29 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kervansaray mahallesi, Fatih mahallesi ve Yunus Emre mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Susuz Osman mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Yenikent mahalleleridir.

ihsaniye mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İHSANİYE MAHALLELERİ

 1. Akören Mah.
 2. Atatürk Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Belce Mah.
 5. Cumhuriyet Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Cumhuriyet Mah.
 8. Esentepe Mah.
 9. Fatih Mah.
 10. Fatih Mah.
 11. Fatih Mah.
 12. Hürriyet Mah.
 13. Kervansaray Mah.
 14. Kunduzlu Mah.
 15. Pınar Mah.
 16. Susuz Osmaniye Mah.
 17. Şahinler Mah.
 18. Türbe Mah.
 19. Yeni Mah.
 20. Yenikent Mah.
 21. Yunus Emre Mah.
 22. Yunus Emre Mah.
 23. Zafer Mah.

İhsaniye Tarihi ve Gezilecek Yerler

İhsaniye mahalleleri, Ayazini Köyü-Metropolis, Aslantaş, Yılantaş, Maltaş, Kapıkaya I,  Kapıkaya Iı, Üçler Kayası ve Emre Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İhsaniye Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hocalar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…