Hocalar Mahalleleri

Hocalar İlçesi

Hocalar mahalleleri, Hocalar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz altmış dördüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Afyon’un ilçesi olan Hocalar, Afyon’un yerleşim yerlerinden biridir. Hocalar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 524 km2’dir. Hocalar ilçesinin rakımı ise 1.111 m olarak hesaplanmıştır. Hocalar ilinin Kuzeyinde Sinanpaşa, doğusunda Sandıklı, batısında Uşak Güneyinde ise Denizli ilçeleri bulunmaktadır. Hocalar ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hocalar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hocalar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.245 nüfusa sahiptir.

Hocalar ilçesini coğrafi konumu ise 38° 34′ 36.0192” Kuzey ve 29° 58′ 10.8012” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hocalar Mahalleleri

Hocalar ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Hocalar ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hocalar ilçesinin üç mahallesinin nüfusu sırasıyla Yeni mahallesi Şafak mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. Hocalar ilçesi nüfus yapısını kırsal kesimin oluşturduğu görülmektedir. Hocalar mahalleleri kentsel yerleşim nüfusunu oluşturmakta ve ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde on oranındadır. Geri kalan yüzde doksanlık gibi oranı da kırsal yerleşim nüfusları oluşturmaktadır.

hocalar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HOCALAR MAHALLELERİ

  1. Hürriyet Mah.
  2. Şafak Mah.
  3. Yeni Mah.

Hocalar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hocalar mahalleleri, Eldizan Yaylası, Otrus Antik Kenti, Burgaz yaylası ve Dıocleıa gibi yerler bulunmaktadır. Afyon ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hocalar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İhsaniye Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…