İçeriğe geç

İhsangazi Mahalleleri

İhsangazi İlçesi

İhsangazi mahalleleri, İhsangazi ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz on birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan İhsangazi, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. İhsangazi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 445 km2’dir. İhsangazi ilçesinin rakımı ise 870 m olarak hesaplanmıştır. İhsangazi ilçesinin Kuzeyinde Daday, doğusunda Kastamonu Merkez, batısında Araç, Güneyinde ise Çankırı ilçeleri bulunmaktadır. İhsangazi ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. İhsangazi İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. İhsangazi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.219 nüfusa sahiptir.

İhsangazi ilçesini coğrafi konumu ise 41° 12′ 13.8600” Kuzey ve 33° 33′ 17.0136” Doğu gps koordinatlarıdır.

İhsangazi Mahalleleri

İhsangazi ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. İhsangazi ilçesinin 23 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. İhsangazi mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Sipahiler mahallesi ve Kalfat mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşil mahallesi, İsalar mahallesi ve Elçelebi mahalleleridir.

İhsangazi mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İHSANGAZİ MAHALLELERİ

  1. Afşar Mah.
  2. Çay Mah.
  3. Elçelebi Mah.
  4. İsalar Mah.
  5. Kalfat Mah.
  6. Kuşçular Mah.
  7. Sevindik Mah.
  8. Sipahiler Mah.
  9. Yeni Mah.
  10. Yeşil Mah.

İhsangazi Tarihi ve Gezilecek Yerler

İhsangazi mahalleleri, İhsangazi Sepetçioğlu Ve Siyez Bulguru Festivali, İhsangazi Derviş İbrahim (Haraçoğlu) Türbesi Ve Sipahiler Kaya Mezarları gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

İhsangazi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hanönü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…