İçeriğe geç

Hanönü Mahalleleri

Hanönü İlçesi

Hanönü mahalleleri, Hanönü ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk birinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Hanönü, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Hanönü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 417 km2’dir. Hanönü ilçesinin rakımı ise 427 m olarak hesaplanmıştır. Hanönü ilçesinin Kuzeyinde, doğusunda ve Güneyinde Sinop, batısında Taşköprü ilçeleri bulunmaktadır. Hanönü ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hanönü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hanönü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.137 nüfusa sahiptir.

Hanönü ilçesini coğrafi konumu ise 41° 38′ 20.4972” Kuzey ve 34° 30′ 0.1656” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hanönü Mahalleleri

Hanönü ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Hanönü ilçesinin 20 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hanönü mahalleleri arasında nüfusa göre mahalleleri sırasıyla Hanönü mahallesi, Vakfı Geymene mahallesi ve Gelin Bükü mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün ağırlık kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Hanönü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HANÖNÜ MAHALLELERİ

  1. Hanönü Mah.
  2. Vakıf Geymene Mah.
  3. Gelinbükü Mah.

Hanönü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hanönü mahalleleri, Gökçeağaç Hanı, Tarihi Evler, Gökçeağaç Şelalesi, Akgöl Ve Saray Gölü gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hanönü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İhsangazi Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…