İçeriğe geç

Iğdır Merkez Mahalleleri

Iğdır Merkez İlçesi

Iğdır Merkez mahalleleri, Iğdır Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin altmış birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır’ın ilçesi olan Iğdır Merkez, Iğdır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Iğdır Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak   1.273 km2’dir. Iğdır Merkez ilçesinin rakımı ise 860 m olarak hesaplanmıştır. Iğdır Merkez ilçesinin Kuzeyinde Karakoyunlu ve Ermenistan, doğusunda Aralık, batısında Tuzluca, Güneyinde ise Ağrı ilçeleri bulunmaktadır. Iğdır Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Iğdır Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Iğdır Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 142.559 nüfusa sahiptir.

Iğdır Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 39° 55′ 12.2124” Kuzey ve 44° 2′ 37.0068” Doğu gps koordinatlarıdır.

Iğdır Merkez Mahalleleri

Iğdır Merkez ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Iğdır Merkez ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Iğdır Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bağlar mahallesi, Özgür mahallesi ve Topçular mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Namık Kemal mahallesi, Hakveyis mahallesi ve Turgut Özal mahalleleridir.

Iğdır Merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

IĞDIR MERKEZ MAHALLELERİ

 1. 14 Kasım Mah.
 2. Ali Kamerli Mah.
 3. Atatürk Mah.
 4. Bağlar Mah.
 5. Bahçelievler Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Emek Mah.
 8. Faruktoka Mah.
 9. Güneşli Mah.
 10. Hakveyis Mah.
 11. Karaağaç Mah.
 12. Konaklı Mah.
 13. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 14. Namık Kemal Mah.
 15. Özgür Mah.
 16. Özvatan Mah.
 17. Pir Sultan Abdal Mah.
 18. Said Nursi Mah.
 19. Söğütlü Mah.
 20. Topçular Mah.
 21. Turgut Özal Mah.
 22. Yeni Mah.
 23. Yeni Mah.
 24. Yunus Emre Mah.

Iğdır Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Iğdır Merkez mahalleleri Iğdır Kervansarayı, Iğdır Ermeni İşgali Anıtı, Ahura Harabeleri, Harmandöven Kervansarayı, Urartu Tepeleri (Kültepe), Bulakbaşı Karasu Mesire Alanları ve Hakmehmet Ziyaretgahı gibi yerler bulunmaktadır. Iğdır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Iğdır Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Aralık Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…