İçeriğe geç

Aralık Mahalleleri

Aralık İlçesi

Aralık mahalleleri, Aralık ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz otuz sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır’ın ilçesi olan Aralık, Iğdır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Aralık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 852 km2’dir. Aralık ilçesinin rakımı ise 819 m olarak hesaplanmıştır. Aralık ilçesinin Kuzeyinde Ermenistan, doğusunda Azer, batısında Karakoyunlu ve Iğdır Merkez, Güneyinde ise Ağrı ve İran ilçeleri bulunmaktadır. Aralık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Aralık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Aralık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21.097 nüfusa sahiptir.

Aralık ilçesini coğrafi konumu ise 39° 52′ 26.0436” Kuzey ve 44° 30′ 57.8016” Doğu gps koordinatlarıdır.

Aralık Mahalleleri

Aralık ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Aralık ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Aralık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karşıyaka mahallesi, Köprüler mahallesi ve Aras mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karasu mahallesi ve Ortaköy mahalleleridir. Aralık ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Aralık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ARALIK MAHALLELERİ

  1. Aras Mah.
  2. Karasu Mah.
  3. Karşıyaka Mah.
  4. Köprüler Mah.
  5. Ortaköy Mah.

Aralık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Aralık mahalleleri Ortaköy, Ortaköy Hamamı, Tarihi Ev Ve Hacı İbrahim Gökdekli Kümbeti gibi yerler bulunmaktadır. Iğdır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Aralık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Iğdır Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…