İçeriğe geç

Iğdır İlçeleri

Iğdır ilçeleri, Iğdır ilinin alan olarak Türkiye’nin yetmiş beşinci en büyük illerimizdendir. 27 Mayıs 1992 de il statüsüne ulaşmıştır. Türkiye’nin en doğusunda bulunan bir ilimizdir. Iğdır ve çevresi, en geç M.Ö. 4000 bin yıldan insan yerleşimi olarak kullanıldığı ve tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğu keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalarda, bölgede ilk yerleşimin, paleolitik ve mezolitik dönemlerinden beri göstermektedir. Ayrıca Ağrı dağını kentin birçok yerinden kolaylıkla görülmektedir. Iğdır ilinin 2021 TÜİK verisine 203.159 nüfusa sahip ilimizdir.

Iğdır İlçeleri Nelerdir?

Iğdır ilinin 4 ilçesi bulunmaktadır. Iğdır ilçeleri alfabetik sırasıyla Aralık, Karakoyunlu, Merkez ve Tuzluca ilçeleri bulunmaktadır. Iğdır ilinin merkez ilçesi Iğdır Merkez ilçesidir. En kalabalık nüfusa sahip ilçesi Merkez ilçesidir. En az nüfusa sahip ilçesi ise Karakoyunlu ilçesidir.

ığdır ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesi aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

IĞDIR İLÇELERİ

  • Aralık
  • Karakoyun
  • Merkez
  • Tuzluca

Iğdır İlçeleri, Iğdır Hangi Bölgemizdedir?

Iğdır ili Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Ermenistan, doğusunda İran, güneyinde Ağrı, batısında ise Kars illeri ve bazı ülkeler bulunmaktadır. Iğdır iklimi Doğu Anadolu karasal iklimine sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 11 derece seyretmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise sert soğuklar seyretmektedir.

Iğdır Nerede? Iğdır’a Nasıl Gidilir?

Iğdır ilinin yüz ölçümü 3,546 km2’dir. Iğdır’ın coğrafi konumu ise 39° 55′ 12.2124” Kuzey ve 44° 2′ 37.0068” Doğu gps koordinatlarıdır.

Iğdır’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Iğdır Tarihi ve Gezilecek Yerler

Iğdır ilçeleri, Tuzluca Tuz Mağaraları, Şahmeran Tepesi ve Mağarası, Aras Nehri, Ağrı Dağı, Balık Gölü, Gökçeli Şehit Ağacı, Gökkuşağı Tepeleri, Tarihi Babek Mağarası, Bulakbaşı Karasu Mesire Alanları gibi yerler bulunmaktadır. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Iğdır ilinde, doğa harikaları ve geçmiş kültürlere dair izleri görebilmek mümkündür. Ağrı ile olan komşuluğu ile Ağrı Dağı ve Meteor çukuru gibi yerlere de yakınlığı söz konusudur ve Ağrı Dağını kolaylıkla kentin birçok yerinden gözlemleyebilirsiniz. Doğa ve kültür gezisi için tercih edilebilir illerimizdendir.

Iğdır Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kars ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…