İçeriğe geç

Kars İlçeleri

Kars ilçeleri, Kars ilinin alan olarak Türkiye’nin otuzuncu en büyük illerindendir. Kars bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmaların sonucunda iki milyon yıl öncesinde yaşamış Yontma Taş Devri’ne ait bulgular görünmektedir. Bu dönemlerden kalma şölyen ve aşölyen tipte işlenmiş el baltalarına Susuz ilçesinde, Cilavuz Deresi çevresinde bulunmuştur. Kars ilinin ekonomik yapısını tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi ve hizmet sektöründe yeni gelişmeler görülmektedir. Özellikle hayvancılık sektörü ön plandadır. Kars ilinin 2021 TÜİK verisine göre 281.077 nüfusa sahip ilimizdir.

Kars İlçeleri Nelerdir?

Kars ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Kars ilçeleri alfabetik sırasıyla Kars (il merkezi), Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz ilçeleridir. Kars ilinin merkez ilçesi Kars Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Merkez ve Kağızman ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Susuz ve Akyaka ilçeleridir.

kars ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARS İLÇELERİ

  • Kars (il merkezi)
  • Akyaka
  • Arpaçay
  • Digor
  • Kağızman
  • Sarıkamış
  • Selim
  • Susuz

Kars İlçeleri, Kars Hangi Bölgemizdedir?

Kars ilinin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Ardahan, doğusunda Ermenistan, güneyinde Ağrı ve Iğdır illeri, batısında ise Erzurum illeri ve ülke bulunmaktadır. Kars ilinin iklimi sert karasal iklim tipi görülmektedir. Kışları uzun ve kar yağışlı, yazları ılık ve serin geçmektedir. Türkiye’nin en soğuk illerindendir. Kışın en uzun süren ve en bariz illerindendir.

Kars Nerede? Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars ilinin yüz ölçümü 10.193 km²’dir. Kars ilinin coğrafi konumu ise 40° 36′ 4.8132” Kuzey ve 43° 5′ 50.8344” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kars’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Kars Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kars ilçeleri, Kars Kalesi, Kars Baltık Mimarisi, Atatürk Caddesi, Kars Müzesi, Mazlum Ağa Hamamı, Allahu Ekber Dağları Milli Parkı, Çıldır Gölü, Boğtepe Köyü gibi yerler bulunmaktadır. Doğu’nun bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok doğal harikaları, göller, tabiat parkları, kültürel varlıkları ve tarihi köyleri barındıran illerimizdendir. Doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir illerdendir.

Kars Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…