İçeriğe geç

Hozat Mahalleleri

Hozat İlçesi

Hozat mahalleleri, Hozat ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz seksen birinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Hozat, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hozat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 663 km2’dir. Hozat ilçesinin rakımı ise 1.525 m olarak hesaplanmıştır. Hozat ilçesinin Kuzeyinde Ovacık, doğusunda Tunceli Merkez, batısında Çemişgezek, Güneyinde ise Pertek ilçeleri bulunmaktadır. Hozat ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hozat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hozat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.761 nüfusa sahiptir.

Hozat ilçesini coğrafi konumu ise 39° 6′ 28.8900” Kuzey ve 39° 13′ 7.2120” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hozat Mahalleleri

Hozat ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Hozat ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hozat mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Diyap Ağa mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Köprübaşı mahallesi ve Fikripaşa mahalleleridir.

Hozat Mahalleleri
Hozat Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HOZAT MAHALLELERİ

  • Diyap Ağa Mah.
  • Fikripaşa Mah.
  • Köprübaşı Mah.
  • Yeni Mah.

Hozat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hozat mahalleleri, Hozat Kalesi, Munzur Vadisi Milli Parkı, Mercan Deresi, Munzur Gözeleri ve Bağırpaşa Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hozat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hozat Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Çemişgezek Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…