İçeriğe geç

Çemişgezek Mahalleleri

Çemişgezek İlçesi

Çemişgezek mahalleleri, Çemişgezek ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz seksen dördüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli’nin ilçesi olan Çemişgezek, Tunceli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Çemişgezek İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 851 km2’dir. Çemişgezek ilçesinin rakımı ise 1.013 m olarak hesaplanmıştır. Çemişgezek ilçesinin Kuzeyinde Erzincan ve Hozat, doğusunda Hozat ve Pertek, batısında Erzincan ve Malatya, Güneyinde ise Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Çemişgezek ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çemişgezek İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Çemişgezek ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.602 nüfusa sahiptir.

Çemişgezek ilçesini coğrafi konumu ise 39° 3′ 45.2736” Kuzey ve 38° 54′ 44.5428” Doğu gps koordinatlarıdır.

Çemişgezek Mahalleleri

Çemişgezek ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Çemişgezek ilçesinin 18 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Çemişgezek mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Mescit mahallesi, Çukur mahallesi ve Hamamatik mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yenimahalle mahallesi, Hacı Cami mahallesi ve Kale mahalleleridir.

Çemişgezek Mahalleleri
Çemişgezek Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ÇEMİŞGEZEK MAHALLELERİ

  • Çukur Mah.
  • Hacı Cami Mah.
  • Hamamatik Mah.
  • Kale Mah.
  • Mescit Mah.
  • Tepebaşı Mah.
  • Yenimahalle Mah.

Çemişgezek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çemişgezek mahalleleri, Çemişgezek Kalesi, Çemişgezek Tagar Köprüsü, Eski Hamam, Hamidiye Medresesi, İn Delikleri ve Pulur Höyüğü gibi yerler bulunmaktadır. Tunceli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Çemişgezek Tarihi ve Gezilecek Yerler

Çemişgezek Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hozat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…