İçeriğe geç

Hisarcık Mahalleleri

Hisarcık İlçesi

Hisarcık mahalleleri, Hisarcık ilçesi alan olarak Türkiye’nin dokuz yüz kırk altıncı en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Hisarcık, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Hisarcık İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 370 km2’dir. Hisarcık ilçesinin rakımı ise 752 m olarak hesaplanmıştır. Hisarcık ilçesinin Kuzeyinde ve doğusunda Emet, batısında Simav, Güneyinde ise Gediz ilçeleri bulunmaktadır. Hisarcık ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hisarcık İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hisarcık ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.772 nüfusa sahiptir.

Hisarcık ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 25.9140” Kuzey ve 29° 24′ 1.0692” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hisarcık Mahalleleri

Hisarcık ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Hisarcık ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hisarcık mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni Doğan mahallesi, Şehitler mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşilhisar mahallesi, Karşıyaka mahallesi ve 82. Yıl mahalleleridir.

Hisarcık mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HİSARCIK MAHALLELERİ

  1. 82.Yıl Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Karşıyaka Mah.
  4. Şehitler Mah.
  5. Yenidoğan Mah.
  6. Yeşilhisar Mah.

Hisarcık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hisarcık mahalleleri Sefaköy/Esire Kaplıcaları gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hisarcık Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hisarcık Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gediz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…