İçeriğe geç

Gediz Mahalleleri

Gediz İlçesi

Gediz mahalleleri, Gediz ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz kırk beşinci en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kütahya’nın ilçesi olan Gediz, Kütahya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Gediz İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.193 km2’dir. Gediz ilçesinin rakımı ise 730 m olarak hesaplanmıştır. Gediz ilçesinin Kuzeyinde Hisarcık, Emet ve Çavdarhisar, doğusunda Aslanapa ve Altıntaş, batısında Simav ve Şaphane, Güneyinde ise Uşak ilçeleri bulunmaktadır. Gediz ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Gediz İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gediz ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 49.787 nüfusa sahiptir.

Gediz ilçesini coğrafi konumu ise 38° 59′ 26.6424” Kuzey ve 29° 23′ 44.5344” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gediz Mahalleleri

Gediz ilçesinin 25 mahallesi bulunmaktadır. Gediz ilçesinin 65 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Gediz mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Ulu Oymak mahallesi, Umurbey mahallesi ve Ergenekon mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hamzabey mahallesi, Hisar mahallesi ve İbrahim Kaya mahalleleridir.

Gediz mahalle haritası
Gediz mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GEDİZ MAHALLELERİ

 1. Akçaalan Mah.
 2. Camikebir Mah.
 3. Dayınlar Mah.
 4. Ergenekon Mah.
 5. Gazikemal Mah.
 6. Gölcük Mah.
 7. Güney Mah.
 8. Hacıbaba Mah.
 9. Hamzabey Mah.
 10. Hisar Mah.
 11. İbrahimkahya Mah.
 12. İsmetpaşa Mah.
 13. Kızıltepe Mah.
 14. Kumtaş Mah.
 15. Kurtuluş Mah.
 16. Kuzey Mah.
 17. Muhipler Mah.
 18. Özyurt Mah.
 19. Park Mah.
 20. Sabırgazi Mah.
 21. Salur Mah.
 22. Saygılar Mah.
 23. Uluoymak Mah.
 24. Umurbey Mah.
 25. Yeni Mah.

Gediz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gediz mahalleleri Gediz (Daritzion) Kalesi, Gediz Bayramoğlu Ve Boğaziçi Kuş Cenneti Ve Temalı Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Kütahya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gediz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gediz Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hisarcık Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…