İçeriğe geç

Hazro Mahalleleri

Hazro İlçesi

Hazro mahalleleri, Hazro ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz otuz birinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Hazro, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hazro İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 426 km2’dir. Hazro ilçesinin rakımı ise 1.012 m olarak hesaplanmıştır. Hazro ilinin Kuzeyinde Lice, doğusunda ve güneyinde Silvan, batısında Kocaköy ilçeleri bulunmaktadır. Hazro ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hazro İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hazro ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 16.779 nüfusa sahiptir.

Hazro ilçesini coğrafi konumu ise 38° 15′ 13.5252” Kuzey ve 40° 46′ 50.9196” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hazro Mahalleleri

Hazro ilçesinin 31 mahallesi bulunmaktadır. Hazro ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hazro mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Dadaş mahallesi, Kırmataş mahallesi ve Hürriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mutluca mahallesi, Ağartı mahallesi ve Koçbaba mahalleleridir. Hazro ilçesinin nüfus büyüklüğünü kentsel yerleşim oluşturmaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAZRO MAHALLELERİ

 1. Ağartı Mah.
 2. Bağyurdu Mah.
 3. Bahçe Mah.
 4. Bayırdüzü Mah.
 5. Cami Mah.
 6. Çitlibahçe Mah.
 7. Çökeksu Mah.
 8. Dadaş Mah.
 9. Elhuvan Mah.
 10. Gedikalan Mah.
 11. Gözlü Mah.
 12. Hürriyet Mah.
 13. İncekavak Mah.
 14. İşkar Mah.
 15. Kavaklıboğaz Mah.
 16. Kırkkaşık Mah.
 17. Kırmataş Mah.
 18. Koçbaba Mah.
 19. Kulaçtepe Mah.
 20. Meşebağları Mah.
 21. Mutluca Mah.
 22. Ormankaya Mah.
 23. Reşik Mah.
 24. Sarıçanak Mah.
 25. Sarıerik Mah.
 26. Terdöken Mah.
 27. Topalan Mah.
 28. Uzunargıt Mah.
 29. Ülgen Mah.
 30. Varınca Mah.
 31. Yazgı Mah.

Hazro Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hazro mahalleleri, Hazro Ulu Camii, Şahabuddin ve Şapur Türbeleri ve Tercil Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Diyarbakır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hazro Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hani Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…