İçeriğe geç

Hani Mahalleleri

Hani İlçesi

Hani mahalleleri, Hani ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi ikinci büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın ilçesi olan Hani, Diyarbakır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hani İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 436 km2’dir. Hani ilçesinin rakımı ise 900 m olarak hesaplanmıştır. Hani ilinin Kuzeyinde Bingöl, doğusunda ise Lice, batısında Dicle, Güneyinde ise Kocaköy ilçeleri bulunmaktadır. Hani ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hani İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hani ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine 33.048 nüfusa sahiptir.

Hani ilçesini coğrafi konumu ise 38° 24′ 40.2300” Kuzey ve 40° 23′ 46.1760” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hani Mahalleleri

Hani ilçesinin 26 mahallesi bulunmaktadır. Hani ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hani mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Gürbüz mahallesi ve Kuyular mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Akçayurt mahallesi, Okurköy mahallesi ve Gömeç mahalleleridir.

hani mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HANİ MAHALLELERİ

 1. Abacılar Mah.
 2. Akçayurt Mah.
 3. Anıl Mah.
 4. Belen Mah.
 5. Çardaklı Mah.
 6. Çarşı Mah.
 7. Çukurköy Mah.
 8. Dereli Mah.
 9. Gömeç Mah.
 10. Gürbüz Mah.
 11. Kalaba Mah.
 12. Kaledibi Mah.
 13. Kırım Mah.
 14. Kuyular Mah.
 15. Merkez Mah.
 16. Okurköy Mah.
 17. Serenköy Mah.
 18. Sergen Mah.
 19. Soylu Mah.
 20. Süslü Mah.
 21. Topçular Mah.
 22. Uzunlar Mah.
 23. Veziri Mah.
 24. Yayvan Mah.
 25. Yukarıturalı Mah.
 26. Zirve Mah.

Hani Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hani mahalleleri, Ulu Cami, Ankaris Şifalı Suyu, Koki Çayına Akan Bir Çeşme Ve Aynkebir Havuzu gibi yerler bulunmaktadır. Diyarbakır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hani Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hazro Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…