İçeriğe geç

Havsa Mahalleleri

Havsa İlçesi

Havsa mahalleleri, Havsa ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz kırk üçüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Edirne’nin ilçesi olan Havsa, Edirne’nin yerleşim yerlerinden biridir. Havsa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 545 km2’dir. Havsa ilçesinin rakımı ise 78 m olarak hesaplanmıştır. Havsa ilinin Kuzeyinde Süloğlu, doğusunda ise Kırklareli, batısında Edirne Merkez, Güneyinde ise Uzunköprü ilçeleri bulunmaktadır. Havsa ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Havsa İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Havsa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 18.564 nüfusa sahiptir.

Havsa ilçesini coğrafi konumu ise 41° 32′ 55.9176” Kuzey ve 26° 49′ 17.4360” Doğu gps koordinatlarıdır.

Havsa Mahalleleri

Havsa ilçesi, Havsa ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Havsa ilçesinin 17 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Havsa mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Yeni mahallesi ve Hacı Gazi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Helvacı mahallesi, Hacı İsa mahallesi ve Varoş mahalleleridir.

havsa mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAVSA MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Hacıgazi Mah.
  3. Hacıisa Mah.
  4. Helvacı Mah.
  5. Varoş Mah.
  6. Yeni Mah.

Havsa Tarihi ve Gezilecek Yerler

Havsa mahalleleri, Sokullu Camisi, Kurt Bey Anıtı, Sokullu Hamamı ve Çeşme gibi yerler bulunmaktadır. Edirne ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Havsa Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

İpsala Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…