İçeriğe geç

Hasankeyf Mahalleleri

Hasankeyf İlçesi

Hasankeyf mahalleleri, Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Batman’ın ilçesi olan Hasankeyf, Batman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Hasankeyf ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz kırkıncı en büyük ilçesidir. Hasankeyf İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 530 km2’dir. Hasankeyf ilçesinin rakımı ise 500 m olarak hesaplanmıştır. Hasankeyf İlçesinin, Kuzeyinde, Beşiri, Doğusunda, Siirt Batısında, Batman Merkez Güneyinde, Gercüş ilçeleri bulunmaktadır. Hasankeyf ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Hasankeyf İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hasankeyf ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 7.284 nüfusa sahiptir.

Hasankeyf ilçesini coğrafi konumu ise 37° 42′ 46.1052” Kuzey ve 41° 24′ 54.7452” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hasankeyf Mahalleleri

Hasankeyf ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Hasankeyf ilçesinin 19 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Kale mahallesi ve Raman mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kültür mahallesi, Dicle mahallesi ve Eyyubi mahalleleridir.

hasankeyf mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HASANKEYF MAHALLELERİ

  1. Bahçelievler Mah.
  2. Dicle Mah.
  3. Eyyubi Mah.
  4. Kale Mah.
  5. Kültür Mah.
  6. Raman Mah.

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankeyf mahalleleri, Ulu Camii, İmam Abdullah Zaviyesi, Zeynel Bey Kümbeti, Hasankeyf Sarayı, El Rızk Camii, Sultan Süleyman Camii ve Hasankeyf Köprüsü gibi yerler bulunmaktadır. Batman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hasankeyf Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Gercüş Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…