İçeriğe geç

Gercüş Mahalleleri

Gercüş İlçesi

Gercüş mahalleleri, Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Batman’ın ilçesi olan Gercüş, Batman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Gercüş ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırk üçüncü en büyük ilçesidir. Gercüş İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 914 km2’dir. Gercüş ilçesinin rakımı ise 1000 m olarak hesaplanmıştır. Gercüş İlçesinin, Kuzeyinde, Batman Merkez, Doğusunda, Hasankeyf Batısında, Diyarbakır Güneyinde, Mardin ilçeleri bulunmaktadır. Gercüş ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Gercüş İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Gercüş ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.660 nüfusa sahiptir.

Gercüş ilçesini coğrafi konumu ise 37° 34′ 5.8620” Kuzey ve 41° 23′ 7.1880” Doğu gps koordinatlarıdır.

Gercüş Mahalleleri

Gercüş ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Gercüş ilçesinin 44 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bağlarbaşı mahallesi, Yolağzı mahallesi ve Yeşilyurt mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Pınarbaşı mahallesi ve Çukur Çeşme mahalleleridir.

gercüş mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GERCÜŞ MAHALLELERİ

  1. Bağlarbaşı Mah.
  2. Çukurçeşme Mah.
  3. Pınarbaşı Mah.
  4. Yeşilyurt Mah.
  5. Yolağzı Mah.

Gercüş Tarihi ve Gezilecek Yerler

Gercüş mahalleleri, Seyyid Bilal Türbesi, Tarihi Hükümet Konağı, Kırkat Göleti Mesire Alanı ve Ayak İzleri gibi yerler bulunmaktadır. Batman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Gercüş Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hasankeyf Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…